Worki foliowe

Worki foliowe to dzisiaj w zasadzie produkt już niezbędny. Służą nam do pakowania, przechowywania, transportowania oraz magazynowania wielu produktów, w tym produktów spożywczych. Są szczelne, wytrzymałe oraz lekkie i elastyczne. Historia ich powstania nie jest tak odległa, bowiem do masowej produkcji weszły dopiero w drugiej połowie XX wieku. A jak wygląda produkcja worków foliowych?

Producent worków foliowych do ich wytworzenia wykorzystuje tworzywa sztuczne, jak polietylen, polipropylen, kopolimery i inne dodatki. Najczęściej proces produkcji worków foliowych zaczyna się od stopienia granulatu polietylenu w temperaturze 240°C. Tak roztopiony granulat wydmuchuje się ku górze w postaci rękawa, którego długość może sięgać nawet kilkuset metrów. W miejscach, gdzie folia jest już schłodzona powietrzem, specjalne walce spłaszają powstały rękaw, który rozcina się na dwa pasy. Specjalne urządzenie tnące przecina wstęgę folii na paski o pożądanej szerokości i zostają one nawinięte na belę, która po nawinięciu folii może ważyć ponad 150kg i pozwala na wykonanie ponad 30 tysięcy worków foliowych. Następnym krokiem jaki podejmuje producent worków foliowych jest wykonanie nadruków (o ile odbiorca sobie tego życzy). Po zakończeniu procesu nadrukowywania folia ponownie jest nawijana na belę. Następnie odpowiednia maszyna tnąco zgrzewająca wycina worki foliowe i są one już w zasadzie gotowe.

Jeśli worki mają być wyposażone w uchwyty, w ciągu procesu technologicznego umieszcza się odpowiednie matryce wycinające. Dzięki tej metodzie uzyskujemy worki foliowe o bardzo wysokiej jakości – wytrzymałe i elastyczne.

Drugą metodą jaką wykorzystuje się przy produkcji worków foliowych jest metoda tzw. wylewu. Rozpoczyna ją, podobnie jak w przypadku metody wytłaczania z rozdmuchem, proces roztopienia tworzywa a następnie tak roztopione tworzywo szybko przetłaczane jest przez płaską szczelinę. Kolejnym etapem jest rozciągnięcie i schłodzenie tak powstałej folii. Dzięki tej metodzie uzyskana folia jest elastyczna i bardziej odporna na przebicia. Metoda tzw. wylewu jest wydajniejsza od metody rozdmuchu, ale niestety bardziej kosztowna w procesie produkcji.

Na końcu procesu przeprowadzany jest test jakości wyprodukowanych worków foliowych. Dzięki temu do klienta trafia dokładnie taki produkt, jaki został zamówiony. Warto podkreślić, że w ciągu jednego dnia producent worków foliowych przy sprawnym, zautomatyzowanym procesie produkcyjnym może ich wyprodukować nawet milion!