Folie paroizolacyjne

Folie paroizolacyjne to jeden z niezbędnych materiałów wykorzystywanych w pracach budowlanych zabezpieczający dachy czy ściany przed zawilgoceniem z wnętrza budynku, a tym samym przed rozwojem grzybów i pleśni.

Folie paroizolacyjne w zależności od rodzaju i pożądanych właściwości produkowane są z różnego typu tworzyw ( polietylenu PE, polipropylenu PP, polietylenu laminowanego z aluminium PE-AL)

FOL- POZ POLSKA zajmuje się produkcją foli paroizolacyjnych na bazie polietylenu niskiej gęstości (LDPE). Produkowane folie to produkty o wysokiej jakości (wytwarzane z oryginalnego surowca PE wiodących europejskich producentów), odporne na przetarcia, przebicia czy rozdzieranie. W zależności od potrzeb i wymagań klienta produkowane folie mogą uzyskać zwiększoną funkcjonalność dzięki zastosowaniu dodatków uszlachetniających:

  • zwiększające/zmniejszające poślizg folii polietylenowej
  • antystatyki (niwelujące gromadzenie się na folii ładunków statycznych)
  • antyzamgleniowe (tzw Anti-fog)
  • stabilizatory i pochłaniacze szkodliwego promieniowania UV dla jeszcze lepszej ochrony folii przed degradującym działaniem światła

Najczęściej folia paroizolacyjna stosowana jest do:

  • izolacji dachów – umieszczone pomiędzy materiałem ociepleniowym zatrzymują przedostawanie się pary wodnej, chroniąc tym samym więźbę dachową przed zawilgoceniem i gniciem.
  • izolacji lekkich ścianek działowych.

Stosowanie folii paroizolacyjnych zdecydowanie ogranicza przedostawanie się wody do przegród budowlanych a dodatkowo zabezpieczają przed niekontrolowanym przepływem powietrza w szparach czy szczelinach w sytuacji różnicy temperatur występującej pomiędzy wnętrzem budynku a temperaturą na zewnątrz, które to różnice najczęściej mają miejsce w okresie grzewczym, dzięki czemu straty ciepła są mniejsze.

Jedne z najważniejszych współczynników folii paroizolacyjnej to jej paroprzepuszczalność oraz tzw. współczynnik Sd.

Paroprzepuszczalność folii paroizolacyjnej oznaczana jest w gramach na m2 na dobę, informująca jaka ilość wody w gramach jest przepuszczana przez folię w przeliczeniu na 1m2 w ciągu 24 godzin.

Współczynnik Sd z kolei informuje, jaka musiałaby być grubość warstwy powietrza by stawić opór parze wodnej i jest wyrażany w metrach.