Folia LDPE

Folia LDPE, podobnie jak folia HDPE jest produkowana z polietylenu PE, będącego termoplastikiem wytwarzanym z etylenu w procesie polimeryzacji. Natomiast w przeciwieństwie od folii HDPE, folia LDPE jest otrzymywana z polietylenu o niskiej gęstości (LOW DENSITY POLYETHYLENE) =< 0,92 g/cm3.

Dzięki temu, że do produkcji tego typu polietylenu użyto innego ciśnienia, cząsteczki uległy ułożeniu z inną gęstością, a to z kolei ma duży wpływ na ostateczne właściwości materiału. W przeciwieństwie do folii HDPE, folia LDPE jest bardziej miękka, przejrzysta i zdecydowanie bardziej elastyczna. Ma też niższą odporność na temperaturę (do 85ºC) oraz jest bardziej podatna na rozerwania.

Produkcja folii LDPE przebiega podobnie jak w przypadku folii HDPE – metodą wytłaczania z rozdmuchem. W zasadzie podstawowa różnica polega na wykorzystaniu innego rodzaju granulatu. Roztopiony granulat pod wysokim ciśnieniem jest przetłaczany przez ekstruder, formowany i schładzany.

Folia LDPE charakteryzuje się termoplastycznością i giętkością, stosunkowo łatwo się ją kształtuje i należy raczej do miękkich rodzajów folii. Jej cechą charakterystyczną jest także przeźroczystość i połyskliwość, co w przypadku wielu produktów w nią pakowanych stanowi ogromny walor.
Jednymi z najczęściej produkowanych z niej materiałów są bardzo popularne transparentne, małe woreczki bezpłatnie dostępne w sklepach. Wykorzystujemy je powszechnie do pakowania owoców, warzyw czy pieczywa lub w formie woreczków śniadaniowych. Tego typu folia jest bowiem bezwonna i obojętna fizjologicznie więc doskonale sprawdza się w roli opakowań do produktów spożywczych.
Folia LDPE ze względu na swoje właściwości i zalety jest także często stosowana do produkcji woreczków strunowych, folii ogrodniczych a także folii termokurczliwych.

Jej stosunkowo niska cena, rozciągliwość i jednocześnie trwałość to zalety, dla których jest popularnym wyborem opakowaniowym dla przedstawicieli wielu branż. Dzięki elastyczności można wykorzystać ją z powodzeniem do pakowania produktów o nieregularnych kształtach, skutecznie zabezpiecza przed działaniem wilgoci i kurzem. Dla niektórych zastosowań istnieje możliwość wykonania w nich mikroperforacji, która sprawia, że produkty pakowane w taką folię dłużej zachowują swoją świeżość.